5.A
5.A osztály
Osztályfőnök: Mári Zoltánné Mészáros Andrea – Andika néni
Pótosztályfőnök: Nagy Ádám
5. évfolyam tagjai:
Alberti Zoé Hanna, Bálint Anna, Balog Gábor Ádám, Balogh Dorina, Czeglédi Olivér, Csapó Zétény Zoltán, Cser Dániel, Dudás Máté Dávid, Fábián Benett Zalán, Fábián Marcell, Fábián Tamás, Fejes Noémi, Gombos Norina Dalma, Gurzó Hanna Sára, Hajdu Lotti, Havrán Renáta, Lakatos Dominik Zoltán, Osgyáni Anna Zsófia, Petróczky Orsolya, Popa Viktória Regina, Rácz Laura Mercédesz, Réfi Márkó, Réfi Milán, Rus-Gal Evelin, Székely Zselyke, Takács Boglárka
Ilyenek vagyunk…
Rendkívül kreatív és impulzív gyermekközösség. Szorgalmasak, órán aktívak, feladattudatuk jó, munkájukban pontosságra törekszenek, fontos cél náluk a jó jegy. Vidámak, ötletesek és jó a humoruk. Folyamatosan le kell kötni őket, tanítási órán is igénylik a határozott, gyors irányítást. Tele vannak családi élményekkel, nagyon szeretnek ezekről és önmagukról mesélni. A jókedv szinte mindig jellemző rájuk. Régi és új pedagógusaikat is nagyon szeretik, a tanáraikkal szemben tisztelettudók, illedelmesek. Tanulmányaikat komolyan veszik, a többség óráról órára készül. Komoly versenyeredményeket tudhatnak magukénak, különösen matematikából, magyarból, természettudományból, rajzból. Szabadidejükben sokan sportolnak: tenisz, pingpong, fitkid, kickbox, barbel, konditermi edzés, lovaglás, kosárlabda, úszás, gyógyúszás, gyógytestnevelés, modern tánc (hip-hop), petang szerepel a palettán.
Két fő jeleskedik a néptáncban, a kisiskola énekkarának 4 fő a tagja. A magyar nyelv ápolását többen szívügyüknek tekintik, vannak köztük ígéretes nyelvészpalánták.
Őszi iskolai kirándulás
Még több fotó itt látható.
„Őszi napnak csendes fénye,
Tűzz reá a fényes égre,
Bús szívünknek enyhe fényed
Adjon nyugvást, békességet;
Sugáridon szellem járjon
S keressen fel küzdelminkben
Az aradi tizenhárom.”
(Ady Endre: Október 6.- részlet)
Az aradi vértanúk emléknapja alkalmából megemlékezést tartottak szülővárosunkban az 1848-49-es Honvédtiszti Emlékhelynél, 2025. október 6-án, délelőtt. Emlékbeszédet mondott a Honvédelmi Minisztérium képviseletében Maruzs Roland ezredes, a HM HIM parancsnoka. Az ünnepi műsorban közreműködött Pál István „Szalonna” és Bandája, Papp István színművész és az Erkel Ferenc vegyeskar.
Iskolánk évről évre részt vesz a megemlékezésen, idén az 5. osztály képviselte intézményünket a rendezvényen. A vezetőség tagjaival az emlékezés koszorúját Hajdu Lotti és Balog Gábor Ádám 5. évfolyamos tanulóink helyezték el.
Felemelő érzés volt együtt leróni tiszteletünket városunk polgáraival a hősi vértanúk emléke előtt.
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (osztályfőnök)
További fotók itt láthatók.
„elbűvölően csábító, szívet, lelket meglágyító,
arca fényes, szép porcelán, hercegnő ő, nem pórleány,
ó, de baba, oly felséges, itt-ott kicsit túl festékes,
bár törékeny, feje kemény, jusztis - makrancos hölgyemény...”
/Horváth Piroska: Porcelánbaba/
A Tájvízházban jártunk az 5. osztályos lányokkal október 22-én délután, ahol a Babavilág a vizek tükrében c. időszakos kiállítást tekinthettük, csodálhattuk meg. Minden 5.-es lány megtalálta a hasonmását a babák között…J
Több mint 1200 porcelánbabát gyűjtött össze a hosszú évek alatt a békéscsabai Misik Istvánné, aki gyerekkora óta gyűjti a babákat, és aki három momentumhoz köti a babák iránti nagy „vágyakozását”. Az egyik ezek közül, hogy 6-7 éves korában a nagyszülei beküldték a „szép szobába” gondolkodni, ha rosszalkodott. Az ágyon két porcelánbaba volt, amivel nem lehetett játszani, csak gyönyörködni bennük.
Porcelánbabákat már a 16-17. században készítettek, de igazán népszerűvé a 19. században váltak az uralkodó osztály körében.
Misik Istvánné legrégibb babája nagyjából 70 éves, és a legkülönlegesebbnek az úgynevezett Leonardo babáit tartja. A régi porcelánbabákat bolhapiacokon, régiségkereskedésekben és az interneten lehet beszerezni, de a megvásárolt darabok sokszor javításra szorulnak. A kiállító nagy vágya, hogy békéscsabai lakásában babamúzeumot nyisson. A kiállítás keretében egy játszósarkot is kialakítottak, az ott lévő babákat kézbe is lehet venni.
A kiállító a babák mellett mackókat, bohócokat és különféle játékokat is gyűjt, verseket is ír, amelyeket saját rajzaival illusztrál.
Emellett megtekintettük a Tájvízház állandó kiállítását is: a táj-, víz- és fürdőtörténeti bemutatóház egyes helyiségeit, ahol Magyar Márta, a Tájvízház munkatársa vezetett körbe minket, akitől sok érdekes új ismeretet tudhattunk meg a tárlat témájában, és amely által jobban megismerhettük szeretett szülővárosunk fürdőkultúráját is.
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
További fotók itt láthatók.
„A vér az élet, mely szíveden átfolyik…”
/Aranyosi Ervin: A vér az élet/
Régi hagyomány, hogy iskolánkban évről évre lehetőség van véradásra. Így volt ez idén is, 2025. 11. 05-én, szerdán délután várták az önkéntes jelentkezőket. A szülők, ismerősök „feliratkoznak” egy-egy osztályhoz, s a legtöbb véradót összegyűjtő osztály jutalomban részesül.
Ez a lehetőség nemcsak erősíti a szülők kapcsolatát az iskolával, hanem példát mutat a diákok számára emberségből, önfeláldozó szeretetből! Nagyon szép az anyagi adomány, de aki vérét adja egy másik ember életéért, gyógyulásáért, az önmagából ad, amelyhez nincsen más jócselekedet fogható!
Nagy örömet szerzett az 5. és 6. osztály számára, hogy az idei évben az ő szülő- és ismerősgárdájuk volt a legaktívabb, így ők nyerték a jutalmat.
Köszönjük az 5. és 6. osztály nevében a finom süteményt!
Hálát adunk Istennek minden véradóért, és ezúton is szívből köszönjük nemcsak az 5. –es és 6.-os, de minden Szülőnek, aki részt vett a véradáson!
"A VÉR AZ ÉLET, MELY SZÍVEDEN ÁTFOLYIK.
BENNED A LÉLEK, SZEBB LÉTRŐL ÁLMODIK.
HA VÉRED ADOD, AZ ÚJ REMÉNYT ÍGÉR,
A HÁLÁT KAPOD, AMI MAJD VÉGIG ELKÍSÉR.
KÖSZÖNET JÁR MINDEN CSEPP VÉREDÉRT,
KÖSZÖNET JÁR, A MEGMENTETT ÉLETÉRT!
KÖSZÖNET JÁR, DE MÉGSE AZÉRT TEGYED,
ADJ ÚJ ESÉLYT VELE, EGY ÉLHETŐ ÉLETET!"
ARANYOSI ERVIN: A VÉR AZ ÉLET (RÉSZLET)
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
„Semmit se szeressek félig csinálni,
vagyis a tökély előtt megelégedni.”
/Bolyai János/
November 21-én, péntek délután tartották meg a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny országos döntőjét, annak is az írásbeli fordulóját az 5. Sz. Általános Iskolában. Néhány éve nemcsak a vármegyei első, hanem a vármegyei 1-3. helyezett csapatok vehetnek rész a rangos megmérettetésen, vagyis az ország legjobb 80-90 csapata versenyez évfolyamonként az országos döntőn.
Nagy öröm és büszkeség számunkra, hogy mindhárom 5-6. évfolyamos csapat dobogós lett a Békés vármegyei fordulón, így 12 karácsonyis diák mérhette össze tudását az ország, évfolyamonként kb. 350 legjobb magyaros tanulójával!
Ez minden évfolyamon 80-90 csapatot jelentett, melyen az alábbi eredményeink születtek:
Andika baglyos serege, 5. évfolyam – 15. helyezett
Alliteráló alliterációk, 6. évfolyam – 26. helyezett
Csipetrózsa, 6. évfolyam – 66. helyezett
Mérhetetlenül büszke vagyok Rátok!
(Mári Zoltánné Mészáros Andrea – felkészítő pedagógus)
További fotók itt láthatók.
„Olyanok ilyenkor a csillagok, mint az álmos gyerek szeme. Kicsit hunyorognak.
És még nem tudják: sírásra vagy nevetésre nyíljanak-e, avagy aludjanak tovább.
Hát, csak pislognak…”
/Fekete István – Rorate/
December 10-én még sötétben, derengő csillagok fényénél gyülekeztünk a Belvárosi templom előtt 05.50-kor. Ránézve az álomtól még pityókás, de lelkes gyermekarcokra, a fenti Fekete István-novella kezdő sorai jutottak eszembe…
De mi is az a rorate? Az adventi időszakban roratekor Szűz Mária tiszteletére és Jézus eljövetele utáni vágy kifejezésére ajánlják fel a misét. A mise bevezető szavai után: Rorate coeli de super… (Harmatozzatok, egek, onnan felülről) kapta a nevét. Angyali misének is nevezik, mert Mária evangéliumát és Gábriel arkangyal köszöntését foglalja magába.
Nagyon büszke vagyok a csapatomra, hiszen 24 tanítványom vállalta a koránkelés nem könnyű áldozatát, hogy ily módon is készüljünk az ünnepekre lélekben, s közelebb kerüljünk az Ige megtestesülésének misztériumához. Hiszem, hogy a Jóisten túlcsorduló mértékkel jutalmazza őket erőfeszítéseikért!
A hajnali misét követően az osztályteremben agapéra gyűltünk össze, azaz szeretetvendégségben vettünk részt: forró mézes tea, aprósütemény, gyümölcs és friss pattogatott kukorica került az asztalra.
/Mári Zoltánné Mészáros Andrea – of./
Juhász Gyula: Rorate
A kéklő félhomályban
Az örökmécs ragyog,
Mosolygón álmodoznak
A barokk angyalok.
A gyertyák rendre gyúlnak,
A minisztráns gyerek,
Mint bárány a mezőben
Csenget. Az árny dereng.
Hideg kövön anyókák
Térdelnek. Ifju pap
Magasba fölmutatja
Szelíden az Urat.
Derűs hit tűnt malasztját
Könnyezve keresem.
Ó gyönyörű gyerekség,
Ó boldog Betlehem!
December 12-én délelőtt az 5. osztályos tanulókkal író-olvasó találkozón vettünk részt a városi könyvtárban. Legyél Te is író! – volt a jelmondata és fő üzenete a rendhagyó irodalomórának, ahol volt alkalmunk személyesen megismerkedni Fiala Borcsa írónővel. A könyvbemutató végén a gyerekek feltehették kérdéseiket, dedikálhatták könyveiket, sőt, közös fotót is készíthettünk a népszerű, kortárs írónővel.
Fiala Borcsa újságíró, főszerkesztő, író, aki eredetileg angol-magyar szakos tanár volt, ezen a könyvbemutatón sziporkázó, önironikus humorával minden diák és pedagógus szívét meghódította a Simonyi-olvasóteremben. Ifjúsági regényei Magyarország szebbnél szebb vidékein játszódnak (Balaton-felvidék, Bodrogköz, Bakony, Budapest barlangrendszere), s jellemzően mindig valami izgalmas, hátborzongató rejtély kibogozására épül a cselekmény. Gyermekhősei bátrak, jószívűek, egyenesek, mulatságosak, egyszóval nagyon szerethető figurák a mai gyermek-olvasóközönség számára.
Az írónő ekként vall írói hivatásáról, melynek nagyszerűségéről mindannyian meggyőződtünk a hallgatóságból:
„Számomra pedig az volt nagy felfedezés, amikor rájöttem: ha az ember író, akkor annak számos előnye van. Ha például könyvet írsz, akkor aztán tényleg annyit beszélhetsz, amennyi a csövön kifér, senki sem szakíthat félbe. Így azzal, hogy végül író lettem, mindenki jól járt: a környezetem is megkönnyebbült, hogy végre egy kicsit csönd van, hiszen amíg írok, legalább beszélni nem tudok, és én is zavartalanul mesélhetem a történeteimet, ami az egyik legkedvesebb elfoglaltságom. Nagyon szeretek ugyanis elmerülni a fantáziavilágomban (képzelheted, ennek hogy örültek annak idején a tanáraim…), felépíteni különféle világokat, majd azokat benépesíteni a magam alkotta figurákkal.”
Köszönjük Niedermayer Hermina gyermekkönyvtáros néni meghívását e lelkesítő, olvasásra buzdító rendhagyó irodalomórára!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
További képek itt találhatók.
„S most ismét karácsony lesz és a lelkünk
Tiszta fényekre, boldog énekekre
Sóvárog. Hozzád kiált szívünk vágya:
Ajándékozd minekünk békességed!
Vond adventi utunkat ragyogásba!
Hiszünk, így cselekszel, ha kérünk Téged.”
/Túrmezei Erzsébet: Adventi út/
December 14-én, advent harmadik vasárnapján az 5. osztály tanulói gyújtották meg a németvárosi templomban a 08.00 órakor kezdődő szentmise keretében az oltár melletti nagy koszorú harmadik gyertyáját, mindezt énekes-verses adventi műsor kíséretében. Meghitt érzés volt közösen ünnepelni, együtt imádkozni, hiszen ezen a misén az osztály zöme részt vett.
A műsorban szerepelt: Petróczky Orsolya, Hajdu Lotti, Székely Zselyke, Fejes Noémi és Alberti Zoé.
Az 1800-as években indult az adventi koszorú készítésének hagyománya: Johann Heinrich Wichern, német evangélikus lelkész volt az első, aki hasonlót készített. Az ő koszorúján – ami örökzöldekkel feldíszített szekérkerékből készült – viszont nem négy, hanem huszonnégy gyertya volt.
Idővel azonban már csak a karácsonyt megelőző négy vasárnapon került sor a gyertyagyújtásra, így a mai koszorúkon általában négy gyertya található. Tradicionálisan minden gyertyához tartozik egy jelentés is. A két héttel ezelőtt meggyújtott első gyertya a hitet jelképezi, míg a múlt vasárnapi a keresztény tradíció szerint a reményt, az örömteli reménykedést szimbolizálja. A harmadik gyertya színe hagyományosan a rózsaszín, és az örömöt szimbolizálja. Emellett ezt tekintik Szűz Mária szimbólumának is.
Köszönöm, köszönjük az 5. osztályos diákok szolgálatát!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
„Éneklő pogány asszonyok dalolásából született a magyar nyelv.
A csodaszarvas rázta le agancsával az erdő ékszereit,
a piros bogyókat, hogy szép magyar szavak legyenek belőlük.”
/Krúdy Gyula/
Január 14-én, szerda délután Békéscsabán színházban jártunk az 5. és 6. évfolyamos tanulókkal. Arany János művét, a Rege a csodaszarvasról című magyar eredetmondát állították színpadra a Jókai Színházban. A diákok számára mindig nagy élményt jelent egy általuk már jól ismert, irodalomórán tanult darab megtekintése. Így volt ez most is:
„Száll a madár ágrul ágra – száll az ének szájrul szájra…” – kántálták a gyerekek a színművésszel együtt, hiszen a darab nyelvezetében Arany János eredeti művét elevenítette fel.
A produkciót Csurulya Csongor rendezte, és Zalán Tibor álmodta színpadra. Számomra ez a feldolgozás olyan volt, mint amikor egy régmúlt időket idéző ősmagyar motívumot új, élénk színű fonallal hímeznek ki!
A színház kiemelten fontosnak tartja a népmesék, a magyarság történelmével kapcsolatos történetek és a magyar szerzők új darabjainak bemutatását.
A látvány magával ragadta a gyerekek és felnőttek figyelmét egyaránt: A forgószínpad közepén egy hatalmas fa állt, amelynek ágai agancsszerűek voltak, már előre megidézte a szarvasünő titokzatos alakját. A színpadi fényekkel való játék, a félhomály és a füst még sejtelmesebbé, misztikusabbá tette a varázslatos díszletet.
Petrovszki Árpád jelmeztervező elmondta: A honfoglalás korára jellemző anyagokat, szőrt, bőrt, tollat, kagylót, gyöngyöt és sok ősi motívumot használt. A tündérséget tanuló földi lányok pasztellszínű légies ruhakölteményben, fejükön színes virágkoszorúval, a férfiak sötétebb, durvább, vadászathoz illő ősmagyar posztóruhában és honfoglaláskori süvegben jelentek meg.
Csurulya Csongor nyilatkozata szerint egy különleges látványvilágú előadást szerettek volna létrehozni, amely a fiatalok érdeklődését is felkelti a történet iránt. Hozzátette, a történet egy mitikus korba viszi a nézőt, zenét nem írtak hozzá, különféle hangokat, zörejeket használnak aláfestésként.
A feldolgozást átszőtte a nyelvi játékosság, a helyzetkomikum és a humor, különösen, ha Ménrót és a szép Enéh házastársi csipkelődésére gondolunk.
Tanulóink egy újabb csodás irodalmi, színházi élménnyel gazdagodtak!
Izgalommal teli várakozással nézünk a következő színházlátogatás elébe!
Köszönjük Fazekas-Veszter Edit tanárnőnek a szervezőmunkát!
(Mári Zoltánné Mészáros Andrea – kísérő pedagógus)
További fotók itt.
"Isten, áldd meg a magyart! – mikor kimondjuk, mintha egy ódon, vastag falú sziklavár bástyájába lépnénk be. Az a hit, amely ebben a sorban, és az egész Himnuszban lüktet, maga az erő, a Lélek láthatatlan ereje.”
(dr. Kádár Péter – lelkész)
Iskolánkban január 22. körül minden évben tiszteletünket tesszük nemzeti imádságunk, a Himnusz születésnapja és a magyar kultúra előtt egy kiemelkedő eseménnyel: az iskolai vers- és prózamondó, népdaléneklő verseny megrendezésével.
Idén, január 23-án délután is különösen nagy hangsúlyt fektettünk a magyar kultúra sokszínűségének megünneplésére. Kölcsey Ferenc 203 esztendeje vetette papírra visszaemlékezését a „magyar nép zivataros századaira”, melyet a megnyitó elején egy szívvel-lélekkel énekeltünk el közösen, s amelyen az 5. osztály tanulói népzenés-néptáncos műsorukat mutatták be megörvendeztetve a versenyző gyerekeket, szüleiket, felkészítő pedagógusokat és a vendég zsűritagokat.
Az ünnepélyes megnyitón a következő produkciók voltak láthatók, hallhatók:
1. Elindultam szép hazámból (magyar népdal) – 5-6. osztályos magyar kultúra napi versenyzők
2. Édes anyanyelvem – gondolatok a magyar nyelvről – 5. osztályos lányok
3. Petróczky Orsolya és Dékány Csaba bodrogközi csárdása
4. Adjon Isten nékünk! – újévi köszöntő – 5. osztályos fiúk
5. Új esztendő, vígságszerző – magyar népi gyermekkántálás, 5-6. osztályos magyar kultúra napi versenyzők, szólót énekelt Hajdu Lotti
Az ünnepélyes műsor elején és végén intézményegység-vezető asszony, Szücs Viktória útravaló gondolatai és a technikai információk hangzottak el, aki a rendezvény szervezője, házigazdája is volt egyben.
A zsűritagok és helyszínek ismertetését követően elkezdődött a verseny hat tanteremben. A magyar kultúra napi rendezvényen tanulóink – mint minden tanévben – tekintélyes létszámmal, több mint 90 gyermek vett részt. A megmérettetésről senki sem távozott üres kézzel, mindenkire finom uzsonna és egy kis jutalomcsemege is várt.
Köszönjük a zsűritagoknak áldozatos, nem könnyű munkájukat!
Köszönjük mindazon pedagógusok, technikai dolgozók háttérmunkáját,
akik rengeteget tettek a rendezvény sikerességéért!
Hálát adunk Istennek sokszínű, egyedülállóan gazdag magyar kultúránkért, iskolánknak a rendezvény támogatásáért: a gyönyörű oklevelekért, emléklapokért és jutalomkönyvekért!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő pedagógus)
Még több kép itt látható.
„Ismergetjük, tanuljuk egész életünkben anyanyelvünket is, ezt a sokszínű, sokarcú csodát. S minél jobban megismerjük, annál szebbnek, gazdagabbnak, csillogóbbnak látjuk.”
(Lőrincze Lajos)
A Bendegúz Nyelvész nyelvtanverseny vármegyei fordulója 2026. február 6-án, péntek délután 14.00 órától került megrendezésre Békéscsabán a Lencsési Általános Iskolában.
Iskolánkat 6 tanuló képviselte:
Réfi Márkó 5. oszt.
Cser Dániel 5. oszt.
Besenyei Mimi 2. a
Endrész Olivér 2. a
Merza Marcell 2. a
Durkó Alíz 2. b
A diákokat Szabó Anikó és Mári Zoltánné Mészáros Andrea pedagógusok készítették fel a megmérettetésre.
A magas szintű szövegértést igénylő, nem könnyű feladatsorból álló versenyre – amelyre az iskolai forduló legkiválóbb tanulói jutottak be – évfolyamonként a legjobb harminc diák kapott meghívást Békés vármegyéből.
A feladatsor a magyar nyelvtan számos ágazatának területét érinti: helyes nyelvhasználat, szókincs, nyelvi kreativitás, helyesírás, anyanyelvi érdekességek, hang-, szófaj- és jelentéstani ismeretek, anyanyelvi logikai feladatok, szóelemek stb.
Két éve több változást is bevezettek a versenyszervezők: pl. az első 8 helyezett tanulóról, illetve az országos szegedi döntőbe való bejutókról a javítómunka elkészülte után levélben fogják értesíteni az iskolákat. Tűkön ülve várjuk az eredményeket! J
Szívből gratulálunk vármegyei döntős Tanítványainknak!
HAJRÁ KARÁCSONYI!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (magyartanár)
Még több fotó itt.
„Ott a Via Dolorosán a szenvedésnek útján,
Ott járt némán, s győztesen a Bárány.
Felvette a keresztet, szeretett téged s engem.
Ott a Via Dolorosán hordozta bűneinket.”
Az 5. osztály tanulói osztályközösségben először jártak keresztutat a nagyböjti lelki gyakorlaton február 18-án délelőtt, mely helyszínéül a Nádi boldogasszony plébániatemplom szolgált.
Tizenhat tanuló vállalt az osztályból egy-egy állomást, bevezető és záró elmélkedést, amelyeken át lélekben elkísértük a Megváltót a Via Dolorosán, azaz a Fájdalmak útján.
A város és az iskola zajától félrevonulva a 14 stáció közben valóban befelé, Isten szelíd, halk hangjára figyelhettünk, megtapasztalva a csendben megszólaló Szentlélek erejét. A templom megszentelt tere még inkább segítette az elmélyülést: átérezni a Passió titkát. Az állomások között taize-i énekekkel segítettük az elmélyedést. Az ötödikesek gyönyörűen énekelnek!
A keresztút elején és végén közösen imádkoztunk az oltár előtt. Hisszük, hogy minden résztvevő a keresztút alatt olyan Tanítvánnyá vált, amilyennek az Úr látni szeretne minket a hétköznapokban is.
Hisszük, hogy minden diák meghallotta azt az üzenetet a szíve legmélyén rejlő csöndben, amit a szenvedő Jézus személyesen neki szánt ezen a nagyböjti lelki napon.
Hálát adunk Istennek a közösségben megélt lelki élményért, és csak újra ismételni tudjuk, amit minden állomás végén elmondtunk: „Köszönjük, Urunk”!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
További képek itt láthatók.
Két dobogós csapat a fogyasztóvédelmi vetélkedőn
„A minőségi ételt nem adják olcsón, de hosszú távon sokkal jobb nekünk és a természetnek is. Én úgy fogom fel, hogy ez egy olyan befektetés, melyet hajlandó vagyok a családom egészségéért és a bolygóért vállalni. Minél több organikus terméket vásárolunk, annál valószínűbb, hogy az áruk is esni fog.”
(Bea Johnson)
Már 12 éve hagyomány, hogy a Gyula és Térsége Fogyasztóvédelmi Egyesület városi szinten megrendezi a fogyasztóvédelmi vetélkedőt két gyulai általános iskolában.
Kovács Barnabásné, az egyesület elnöke elmondta: a verseny elődöntőit március 2-án a Karácsonyi János Katolikus Általános iskolában és a Magvető Református Általános Iskolában rendezték meg az intézmények ötödikes tanulóinak, akik négy-négy csapatot alkotva mérték össze a tudásukat.
Kifejtette: az elődöntőben játékosan, társasjáték formájában adtak számot tudásukról a diákok. A március 9-i döntőbe pedig két-két csapat juthatott be, ahol majd írásbeli és szóbeli feladatokat kell megoldaniuk. A döntős csapatok étkezési utalványt kapnak.
A játékos csapatvetélkedő célja, hogy a gyerekek elsajátítsák a tudatos vásárlás alapjait, a megszerzett tudást pedig átadják akár szüleiknek és nagyszüleiknek is.
A válogató fordulókon dőlt el, hogy osztályszinten mely csapatok képviselik az iskolát a döntőn.
Nagy öröm volt számunkra, hogy a városi döntő első két helyén karácsonyis csapat végzett.
Sorban állók szövetsége (Karácsonyi, 5. oszt.)
1. helyezés - Díj: 90 000 Ft értékű Reál utalvány
Lidlis bátorság vásárlók J (Karácsonyi, 5. oszt.)
2. helyezés - Díj: 80 000 Ft értékű Reál utalvány
Szívből gratulálunk 2x7 fős csapatunknak, melynek tagjai voltak:
Cser Dániel, Balogh Gábor Ádám, Csapó Zétény Zoltán, Dudás Máté Dávid, Fejes Noémi, Gombos Norina Dalma, Gurzó Hanna Sára, Hajdu Lotti, Lakatos Dominik, Osgyáni Anna, Petróczky Orsolya, Réfi Márkó, Székely Zselyke, Takács Boglárka.
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
Még több fotó itt található.
„A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod a táplálékod legyen.”
/Hippokratész/
Az egészséges életmód egyik legfőbb és leginkább hangoztatott pillére a helyes táplálkozás. A testi-lelki-szellemi fejlődésben, a gyors növekedésben lévő tizenéves gyerekeknek – akik hajlamosak gyorskaján és sós rágcsákon élni – tapasztalat szerint nem elég csak mondogatni, hogy egyenek több zöldséget és gyümölcsöt.
Március 6-án, péntek délelőtt iskolánk védőnője, Varga Tímea Egészséges életmód címmel interaktív előadást tartott az 5. osztályban, melynek fókuszában az egészséges, teljes értékű táplálkozás volt, de természetesen szóba került a testmozgás, illetve a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás fontossága is. Úgy gondoltuk, összekötjük az elméletet és a gyakorlatot: gyümölcs- és zöldségsalátát fogunk készíteni az előadás után, melyet jóízűen, együtt fogyasztunk el.
Dicséretet érdemelnek az ötödikesek az készítésben tanúsított lelkesedésükért!
Célom megmutatni a tanulóknak, hogy vannak könnyedén és gyorsan elkészíthető ételek, amelyek finomak, táplálóak, laktatóak, megfizethetőek, és tartalmazzák az ideális fejlődéshez szükséges tápanyagokat, a jó emésztést biztosító rostokat. Nem kell hozzá szakácstudomány, csak friss alapanyag, vágódeszka, kés, reszelő...
Így a következő közösségi osztályprogramunk egy közös „piacolás” lesz!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
További fotók itt.
A Bendegúz Nyelvész nyelvtanverseny vármegyei fordulója 2026. február 6-án, péntek délután 14.00 órától került megrendezésre Békéscsabán a Lencsési Általános Iskolában. Iskolánkat 6 tanuló képviselte a nem könnyű feladatsorból álló versenyen, amelyre az iskolai forduló legkiválóbb tanulói jutottak be, évfolyamonként a legjobb harminc diák Békés vármegyéből.
A feladatsor a magyar nyelvtan számos ágazatának területét érinti: helyes nyelvhasználat, szókincs, nyelvi kreativitás, helyesírás, anyanyelvi érdekességek, hang-, szófaj- és jelentéstani ismeretek, anyanyelvi logikai feladatok, szóelemek stb.
Ennek a versenynek a vármegyei fordulóján minden évfolyamon az első 8 diák lesz díjazott, így külön öröm és büszkeség volt számunkra, hogy hat diákunkból ketten is helyezettek lettek:
5. évfolyam:
Cser Dániel 3. helyezett – országos döntőbe jutott
Réfi Márkó 7. helyezett
Így az 5. évfolyamon Cser Dániel képviseli vármegyénket az országos döntőn, Szegeden 2026. április 18-án!
Szeretettel gratulálunk diákjainknak újabb kimagasló teljesítményükhöz, és további örömteli, eredményes versenyzést kívánunk!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő pedagógus)
„Az írás csak akkor töltheti be rendeltetését, ha éppoly híven tolmácsolja a gondolatot, mint a szabatos, talpraesett élőszó. Az írásbeli gondolatközlés félreérthetetlenségének egyik biztosítéka a kifogástalan helyesírás.”
(Szemere Gyula)
Hazánkban immár 29 éve rendezik meg a Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási versenyt, Magyarország legrangosabb nyelvtan versenyét, amelyen 5-8. osztályos nyelvészpalánták mérik össze helyesírási tudásukat. Az iskolai fordulók legkiemelkedőbben teljesítő tanulói a megyei fordulón, majd a megyei és határon túli fordulók első helyezettjei a Kárpát-medencei döntőn vívnak tollpárbajt egymással szemben.
Büszkék lehettünk az utóbbi években azokra a karácsonyis diákokra, akik továbbjutottak a vármegyei fordulóba, sőt az utóbbi tizenegy évben a Kárpát-medencei döntőbe is! (A Kárpát-medencei döntőbe hat ország magyarlakta területeiről csak a vármegyei első helyezettek jutnak tovább!)
Iskolánkban, a Karácsonyi János Katolikus Iskolában idén is megrendeztük az iskolai fordulót 2026. február 25-én igen szép létszámmal vettek részt tanulóink 5-6. évfolyamból, akik már izgatottan készültek a nagy napra hetek óta magyarórán és a nyelvész szakkörön egyaránt. A megmérettetés idén is online módon zajlott le: a forduló egy 100 pontos feladatsorból állt minden évfolyamon. Büszkék vagyunk minden diákunkra, s szívből örülünk, hogy idén is szép számmal továbbjutottak a vármegyei döntőbe!
Köszönjük a verseny szervezőinek az okleveleket és emléklapokat!
Az iskolai forduló 5. évfolyamának helyezettjei:
Cser Dániel – I. helyezett
Réfi Márkó – II. helyezett
Székely Zselyke – III. helyezett
Gombos Norina Dalma – IV. helyezett
Fábián Tasmás – V. helyezett
Réfi Milán
Csapó Zétény Zoltán
Lakatos Dominik
Az iskolai forduló 6. évfolyamának helyezettjei:
Seres Réka Anna – I. helyezett
Székely Sári – II. helyezett
Bukodi Tünde Ágnes – III. helyezett
Kocsár Dávid – IV. helyezett
Géczei Misi Benet
Felkészítő pedagógus: Mári Zoltánné Mészáros Andrea tanárnő
Gratulálunk minden ifjú helyesírónknak!
További fotók itt találhatók.
"Kettős úton halad az emberi élet:
Egyik a gyakorlat, másik az elmélet."
/Arany János/
Iskolánkban közel 10 éve rendezzük meg az Arany János országos magyarverseny második, iskolai fordulóját. A több hétig tartó felkészülő munka után 19 fő 5-6. osztályos tanuló írta meg a 32 kérdésből álló feladatsort. A kérdések igen sokféle területét érintik a magyar nyelv és irodalom tantárgynak: versszöveg ismeret, verstan, költői képek és nyelvi alakzatok felismerése, helyesírás, szófajtan, jelentéstan, hangtan, nyelvhelyesség, szólások és közmondások, régi magyar kifejezések, mesterségek ismerete, szókincs.
Február közepén hirdettek eredményt, mely szerint 19 diákunkból kilencen jutottak be a verseny országos döntőjére, melyet 2026. március 21-én rendeznek Budapesten, az ELTE Lágymányosi Campus Déli Tömbjében.
Szívből gratulálunk minden „aranyos” diákunknak, és további eredményes felkészülést kívánunk az országos döntőre!
5. osztály:
Cser Dániel – országos döntőbe jutott
Fábián Tamás
Fejes Noémi – országos döntőbe jutott
Gombos Norina Dalma
Gurzó Hanna
Havrán Renáta
Petróczky Orsolya
Réfi Márkó – országos döntőbe jutott
Réfi Milán
Székely Zselyke – országos döntőbe jutott
Takács Boglárka
6. osztály:
Bukodi Tünde Ágnes
Csonka Lenke Viktória – országos döntőbe jutott
Dávid Judit Erzsébet
Géczei Misi Benet
Kocsár Dávid – országos döntőbe jutott
Ruzsa-Kossina Panna – országos döntőbe jutott
Seres Réka Anna – országos döntőbe jutott
Székely Sári – országos döntőbe jutott
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő pedagógus)
Még több fotó itt látható.
„Nincs a világon olyan lélekemelő zene, mint a piaci népség zaja.
Ha idegen városba érkeztek, első dolgotok legyen, hogy a piacot megnézzétek!”
/Cserna-Szabó András/
Március 13-án, egy gyönyörű napsugaras péntek délelőtt az 5. osztály közössége piaclátogatáson vett részt. Elsősorban a színes zöldség- és gyümölcsstandok ragadták meg a gyerekek figyelmét, de a lányok közül volt, aki a virágárusok színpompás kínálatában gyönyörködött szívesen.
Sokan lelkesedtek a fermentált káposzta vásárlásának lehetőségéért, összehasonlították a különböző helyeken kapható savanyúkáposztáinak ízeit.
Az árusok örömmel és türelmesen fogadták a gyerekek érdeklődését az árakról, valamint a „kötelező” piaci alkudozás próbálgatásait. Bent, a fedett csarnokban is sok időt töltöttünk, ahol különösen a házi sajtok és kolbászok kóstolgatása jelentett élményt: szinte jóllakásig elteltünk a különféle ízvilágú füstölt, lila- vagy fokhagymás, köményes, kapros, kemény és lágy, friss sajtok csemegézésével. Természetesen sokan vásároltak is belőle.
Nem titkolt célunk a piac kedves, zsongó hangulatának megismertetése mellett az volt, hogy a tanulók tájékozottabbak legyenek a kulturált, illendő vásárlás szabályairól, az aktuális árak, az egységár és az egyes termények tömege közti összefüggésekről.
A gyerekek nagyon jól érezték magukat, kérték, hogy nyár elején, amikor szélesebb lesz már az idénygyümölcs-kínálat, ismételjük meg ezt a rendhagyó tanítási órát. Örömmel állunk kérésük elébe!
Fazekas-Veszter Edit (matematikatanár) és Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
Még több kép itt látható.
„Tükör vagyok, arcod vagyok. Hullám és híd, part és a víz.
Erő és báj, folyó és táj, úszás és merülés, áldás és könyörgés, értened kell!
Víz vagyok. Őrizned kell!”
/Lehoczky János: A vizek fohásza – részlet/
A Tájvízházban jártunk az 5. osztályos tanulókkal március 19-én délelőtt, ahol a Tiszta ügy c. időszakos kiállítást tekinthettük, csodálhattuk meg, melyre csak ezen a napon ingyenes volt a belépés.
Mángorlót, mosófazekat, a 19. században használt, fából készült mosógépet és az 1950-es évekből származó forgótárcsás mosógépet is láthattunk a tárlaton, mely március 17-én nyílt meg a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság víz világnapjához kapcsolódó programsorozatának keretében.
Magyar Márta, a Tájvízház munkatársa vezetett körbe minket, akitől sok érdekes új ismeretet tudhattunk meg a tárlat témájában: A mosás történetét feldolgozó kiállítás az esztergomi Duna Múzeumból érkezett Gyulára. A tanulók sok érdekességről olvashatnak a kifüggesztett molinókon, megtudhatták például, hogy a római városállamokban már voltak nyilvános mosodák, ahol a textíliákat áztatással, taposással és dörzsöléssel tisztították. Magyarországon a közösségi mosás terei a vízpartok, valamint – Európa több országához hasonlóan – a forrásokhoz épült mosóházak voltak. Az asszonyok általában a hét elején mostak, úgy tartották, csak a lustábbak mosnak a hét második felében.
Emellett megtekintettük a Tájvízház állandó kiállítását is: a táj-, víz- és fürdőtörténeti bemutatóház egyes helyiségeit, ahol, és amely által jobban megismerhettük szeretett szülővárosunk fürdőkultúráját is.
A Tájvízházban tett látogatás után elvegyültünk a víz világnapi játékos forgatagban is, s kipróbáltuk a standok nyújtotta játékokat, fejtörőket.
A víz világnapi rendezvényről senki sem távozott üres kézzel: szép tollat, fény-visszaverős kulcstartót, karkötőt kaptak a gyerekek egy-egy helyes válaszért.
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
Még több kép itt.
„A színház az emberi lélek műhelye.”
/Latinovits Zoltán/
Március 19-én, csütörtök délután Békéscsabán színházban jártunk az 5. és 6. évfolyamos tanulókkal. Tamási Áron, erdélyi magyar író művét, a Szegény ördög című mesejátékot állították színpadra a Jókai Színházban.
Tamási Áron halálának 60. évfordulója alkalmából választották a művet, amelyet 73 évvel születése után mutatnak be először élőszereplős feldolgozásban.
Sallai Zsóka rendező szerint Tamási Áronnál a valóság és a mese határai elmosódnak, így teremt misztikus, különleges, időtlen világot. A magyar népmesei hármas megjelenik benne, a pokol és a föld mellett az állatok égi síkja képez hidat a gyerekekkel, segíti közelebb vinni őket a történethez, amelynek fő mondanivalója az, hogy a szeretet és a jóság mindig erősebb a félelemnél és a gonoszságnál! A hagyományőrző székely népi világot nyomokban megtartották, de az egész darab fúziós volt, összekapcsolták a mai kreatív színházi formákkal.
A Jókai Színház facebook oldaláról idézve a történet lényege:
„A főszereplő egy pokolbéli ördög, Kámpecz, aki szokatlan módon érzékenységgel és együttérzéssel viseltetik az emberek iránt. Ahelyett, hogy szenvedést akarna okozni, mint ördögtársai, ő inkább segítene a földi halandókon. Ez az “emberséges” hozzáállás azonban nem illik bele a pokol szigorú szabályrendszerébe, így bajba is kerül miatta. Büntetésből az ördögöt a családjával együtt száműzi Lucifer a földre. Nincs túl nagy szerencséjük. Egy erdőben bújdokolnak, ahol szegényen kell élniük. Főhősünk “kiküldetése” során különböző alakokkal találkozik például Rókával, Medvével, de az igazi sikert egy szegény asszony, Ténferus és lányai hozzák meg neki. Megfélemlíti az asszonyt, aki segít neki rászedni a közelben élő legvagyonosabb gazdát, Módus Bekét és feleségét, Dundát. Ebből kifolyólag humoros konfliktusok alakulnak ki. A történet végére a gonosz emberért cserébe visszaengedik az ördögöt a pokolba. Bár hősünk ördög– a legemberibb fajta: esendő, szerethető, és mindig van benne egy kis remény.”
A színházi előadás előtt még volt időnk, hogy az 5. osztályos tanulókkal meglátogassuk a Páduai Szent Antal Társszékesegyházat, ahol megcsodálhattuk a szebbnél szebb színes üvegablakokat, a stációkat megjelenítő domborműveket, a gyönyörű freskókat. A nagyböjti időszakról megemlékezvén énekeltünk, imádkoztunk, mécsest is gyújtottunk.
Tanulóink egy újabb csodás kulturális, lelki és színházi élménnyel gazdagodtak ezen a szép tavaszi délutánon!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea – kísérő pedagógus
További fotók itt láthatók.
„A magyart is tanulni kell, még született magyarnak is.
Ha nem csiszolja, újítja folytonosan, berozsdásodik.”
/Kodály Zoltán/
2026. április 18-án, szombat délelőtt rendezték meg az Bendegúz Nyelvész országos döntőjét Szegeden, a Karolina Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégiumban.
A Békés vármegyei fordulóból az 5. évfolyamból Cser Dániel jutott tovább kimagasló eredményével (vármegyei döntő 3. helyezettjeiként) az országos döntőre.
A megmérettetést igen komoly felkészülőmunka előzte meg: Dani heteken át szorgosan töltögette az előző évek feladatsorait.
A kérdések igen sokféle területét érintik a magyar nyelv tantárgynak: helyesírás, szófajtan, jelentéstan, hangtan, nyelvhelyesség, szólások és közmondások, régi magyar kifejezések, mesterségek ismerete, szókincs.
Az országos döntőn évfolyamonként közel 40 résztvevőből az első 15 helyezést díjazzák.
Cser Dániel diákunk az országos döntőn is bizonyította a magyar nyelv iránti elkötelezettségét, kimagasló tudását: egyetlen egy hibát vétett a 24 feladatból álló versenyfeladatsorban. Mivel ezredrészpontok döntenek az egyes helyezések között, Dani az alábbi előkelő helyezést érte el:
Cser Dániel - országos 7. helyezett
Szívből gratulálunk, Dani, nagyon büszkék vagyunk Rád!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea – felkészítő pedagógus
Még több fotó itt.
„Egyetlen hazánk van: ez a magyar nyelv.”
/Kányádi Sándor/
Az utóbbi években iskolánk tanulói már 12 alkalommal képviselték Békés vármegyét 5-8. évfolyamon a Simonyi Zsigmond helyesírási verseny Kárpát-medencei döntőjén, ahol 6 ország megyei 1. helyezettjei mérik össze helyesírási tudásukat. Ez a verseny Magyarország és a szomszédos országok magyarlakta területeinek legrangosabb helyesírási versenye.
Hazánkban immár 29 éve rendezik meg a színvonalas megmérettetést. E nagy múltú verseny rendkívül népszerű a tehetséges, szorgalmas „magyaros” diákok között.
5-6. évfolyamon az első /iskolai/ forduló 15 tanulójából, 9-en bejutottak a verseny vármegyei döntőjébe, már ez önmagában kiváló eredmény!
Így ebben a második fordulóban - mely digitális formában lett lebonyolítva országszerte – az 5-6. évfolyamról összesen 9 karácsonyis tanuló tett tanúságot helyesírási tudásáról:
5. évfolyam: Cser Dániel, Fábián Tamás, Gombos Norina Dalma, Réfi Márkó, Székely Zselyke
6. évfolyam: Bukodi Tünde Ágnes, Kocsár Dávid, Seres Réka Anna, Székely Sári
Az idei, 2026-os vármegyei fordulón az alábbi kimagasló eredményeink születtek:
Seres Réka Anna 6. oszt. - 1. helyezett
(Kárpát-medencei döntős!)
Cser Dániel 5. oszt. - 3. helyezett
Székely Zselyke 5. oszt. – 4. helyezett
Réfi Márkó 5. oszt. – 11. helyezett
Ebben a tanévben a Kárpát-medencei döntő 2026. május 23-án Budapesten, a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karán kerül megrendezésre.
Kedves Helyesíróink!
Szívből gratulálunk Mindannyiótok nagyszerű teljesítményhez, büszkék vagyunk Rátok! J
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő tanár)
További képek itt.
„A mese olyan "helyszínre" viszi el az embert, ahol ritkán jár: a tudattalanba, az ősképek birodalmába,
ezért már maga a megmerítkezés is felszabadító erővel hat.” /Boldizsár Ildikó/
2026. április 16-án, Békéscsabán a Jókai Színházban jártunk az 5-6. évfolyamos tanulókkal, ahol Zalán Tibor: Vigyázat, a tetőn angyalok járnak! című mesejátékát tekintettünk meg Merő Béla rendezésében. A harmadik bérletes előadásunk története a következő volt:
„Egy Angyal aranyhajszálai egy pesti ház tetejére hozzák a közismert mesék szereplőit: Ólomkatonát, Juliskát, Jancsit, Piroskát, Hófehérkét, Csipkerózsikát, akik elmenekültek a meséjükből, s szeretnének életben maradni. Megjelenik Gomulka, a házmester, aki értesült szökésükről, és nyomukra akarja vezetni ellenségüket: a Boszorkányt, a Farkast, a Mostohát a 12. tündért és az Ördögöt. Ezt megbeszéli a megjelenő Kéményseprővel, aztán távozik. A Kéményseprő emberformájú angyalokat hoz, hogy megmentse őket. Az angyalok hibáznak, nem a megfelelő védekezési eszközt adják az adott szereplő kezébe, s ezért azok vereséget szenvednek. Ám az angyalok nem hagyják magukat. Újra próbálkoznak, s a végén megmentik a mesék szereplőit…”
Hálásak vagyunk, hogy egy újabb tanulságos mesével, színvonalas előadással, közös színházi élménnyel gazdagodhattunk!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea
További fotók itt.
Színházban jártunk az ötödikes tanulókkal
„Istentől vezetve, szarvasuk nyomában
otthonra találtak e csodás hazában!”
/H. Gábor Erzsébet: A csodaszarvas/
Május 8-án péntek délelőtt Békéscsabán színházban jártunk az 5. évfolyamos tanulókkal. Arany János művét, a Rege a csodaszarvasról című magyar eredetmondát állították színpadra a Jókai Színházban. A diákok számára mindig nagy élményt jelent egy általuk már jól ismert, irodalomórán tanult darab megtekintése. Így volt ez most is:
„Száll a madár ágrul ágra – száll az ének szájrul szájra…” – kántálták a gyerekek a színművésszel együtt, hiszen a darab nyelvezetében Arany János eredeti művét elevenítette fel. A produkciót Csurulya Csongor rendezte, és Zalán Tibor álmodta színpadra.
Számomra ez a feldolgozás olyan volt, mint amikor egy régmúlt időket idéző ősmagyar motívumot új, élénk színű fonallal hímeznek ki!
A színház kiemelten fontosnak tartja a népmesék, a magyarság történelmével kapcsolatos történetek és a magyar szerzők új darabjainak bemutatását.
A látvány magával ragadta a gyerekek és felnőttek figyelmét egyaránt: A forgószínpad közepén egy hatalmas fa állt, amelynek ágai agancsszerűek voltak, már előre megidézte a szarvasünő titokzatos alakját. A színpadi fényekkel való játék, a félhomály és a füst még sejtelmesebbé, misztikusabbá tette a varázslatos díszletet.
Petrovszki Árpád jelmeztervező elmondta: A honfoglalás korára jellemző anyagokat, szőrt, bőrt, tollat, kagylót, gyöngyöt és sok ősi motívumot használt. A tündérséget tanuló földi lányok pasztellszínű légies ruhakölteményben, fejükön színes virágkoszorúval, a férfiak sötétebb, durvább, vadászathoz illő ősmagyar posztóruhában és honfoglaláskori süvegben jelentek meg.
Csurulya Csongor nyilatkozata szerint egy különleges látványvilágú előadást szerettek volna létrehozni, amely a fiatalok érdeklődését is felkelti a történet iránt. Hozzátette, a történet egy mitikus korba viszi a nézőt, zenét nem írtak hozzá, különféle hangokat, zörejeket használnak aláfestésként.
A feldolgozást átszőtte a nyelvi játékosság, a helyzetkomikum és a humor, különösen, ha Ménrót és a szép Enéh házastársi csipkelődésére gondolunk.
Tanulóink egy újabb csodás irodalmi, színházi élménnyel gazdagodtak!
(Mári Zoltánné Mészáros Andrea – osztályfőnök)
Még több fotó itt.
A víz alatti élővilágban kalandoztunk a könyvtárban
„A mese mindennek az origója. Gyakorlatilag ebből származik minden irodalmi műfaj. Az is, amikor az ősember a szikla falába karcolta a barlangrajzokat. Ezzel elmesélte, hogyan ejtette el a vadat. Mert amit ábrázolni tudok, amit el tudok mesélni, azt birtokba is veszem.”
/Csukás István/
Hol volt, hol nem volt egy osztály, amelynek tanulóit meghívták a víz alatti élővilágban barangolni…
Május 11-én de. 11.00 órától az 5. osztály horgászat/vízi élővilág iránt érdeklődő diákjai író-olvasó találkozón vettek részt a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. A gyulai származású, s mai is Gyulán élő Gombos Tamás gyermekkora óta ír meséket, történeteket, s mindig is közel állt hozzá az írás varázslatos világa. Ezen a rendhagyó irodalomórán pedig egy közel egyórás kalandozásra hívta meg iskolánk 5. osztályos tanulóit egy kötetbemutató beszélgetés keretében, ahol első meseregénye, Halkaland című könyvével ismerkedhettünk meg közelebbről. A rendezvényt a könyvtár igazgatója, Dézsi János vezette be néhány szívmelengető és humoros gondolattal, aki elárulta magáról, hogy szenvedélyes horgász. A könyvbemutató házigazdája, az író beszélgetőpartnere Fodor György, az Erkel Ferenc Gimnázium magyartanára volt.
Köszönjük a Mogyoróssy János Könyvtár szervezőmunkáját, Niedermajer Hermina gyermekkönyvtáros néni meghívását erre a rendhagyó irodalomórára!
Bízom benne, hogy sok diákunk nyert motivációt, ihletet a mese- illetve történetírásra, s hogy a fogalmazásaik felépítéséhez is hasznos ismeretekkel gazdagodtak! Aki nem hiszi, járjon utána…
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (magyartanár, of.)
Még több kép itt.
Tavaszi tanulmányi kirándulás Szarvason
„Ha igazán szereted a természetet, mindenhol megtalálod a szépséget.”
/Vincent Van Gogh/
2026. május 28-án tavaszi tanulmányi kiránduláson vettünk részt az 5. osztályos tanulókkal a szarvasi Körösvölgyi Látogatóközpont és Állatparkban. A több száz éves fák alatt kanyargó ösvényen haladva a közel 120 állatfajt szinte testközelből szemléltük meg. Természetesen jutott idő famászásra és játszótéri szabad játékra is. A csodálatos, madárdalos, májusi, buja zöld parkosított kert bejárását követően a helyi Tölgyfa büfében egészítettük ki az ebédünket egy kis nasival és üdítővel. Eztán végig jártuk a Látogatóközpont egyes kiállítótermeit, ahol interaktív módon ismerkedhettünk meg hazánk, főként az Alföld és a Körösök vidéke, a vizek, vízpartok növény- és állatvilágával.
Délután lehetőség volt az ajándékboltban emléktárgyak vásárlására is. Hálásak vagyunk a csodás, napfényes időjárásért, a varázslatos erdei, vízparti természeti környezetért, a közösségben megélt élményekért! Hálát adunk Istennek, hogy a teremtett világ szépségeiben együtt gyönyörködhettünk – osztályközösségben! J
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (of.)
További fotók itt.