5.A
5.A
Osztályfőnök: Kiss András
Az 5. A osztályba 28 tanuló jár, 15 lány és 13 fiú. Az ide járó gyerekek jó magatartásúak, nyugodtak, fegyelmezettek. Szeretik, és szívesen segítik egymást. Konfliktus ritkán, elvétve akad. Ha mégis, akkor könnyen elsimítható. Régi és új pedagógusaikat is nagyon szeretik. Tanáraikkal szemben tisztelettudók, illedelmesek. Órán aktívak, szívesen vállalnak, készítenek pluszfeladatokat is. Tanulmányaikat komolyan veszik, a többség óráról órára készül.
Névsor: Balogh Hajnalka, Balogh Heléna Szerafina, Bokis Emese*, Csonka Ányos Csongor, Dani Győző Andor, Fejes Máté, Ficzere Fruzsina, Forgách Dávid, Horváth Alexandra, Kajári Kende, Kelemen Klarissza Bernadett, Kónya Boglárka, Ködmön Katica, Kun Miklós Szíriusz, Lakatos Zsombor, Lovász Izabella, Majernik-Beke Pál, Papp Vera Janka, Pikó Tamás Barnabás, Rotics Róbert Junior, Rus-Gal Emma, Sebestyén Eszter, Szántó György Róbert, Székely Dorina Ibolya, Szlancsik Milán Zsolt, Várszegi Vivien Leila, Vidovenyecz Sára, Zsolnai Milán
* Hiányzás miatt nem szerepel az osztályképen
Csillagok útja
A "Csillagok útja" csillagászati verseny 7-8. évfolyamosoknak című versenyen Dézsi Bettina, Mári Botond, Molnár Eszter és Óvári Lianna alkotta csapat 1. helyezést ért el.
A Vésztő-Mágori Helytörténeti Verseny 5-6. évfolyamosok részére című versenyen Fejes Máté, Kun Miklós és Majernik-Beke Pál alkotta csapat 2. helyezést, a Ficzere Fruzsina, Kelemen Klarissza, Kónya Boglárka, Sebestyén Eszter alkotta csapat pedig 3. helyezést ért el!
Gratulálunk mindhárom csapatnak az elért eredményekért!
Környezeti nevelés, fenntarthatósági előadás az 5. osztályban
„… pusztulást hozz azokra, akik pusztítják a Földet.”
(Biblia, Jel 11, 18)
Nem véletlen, hogy Ferenc pápa, elődei VI. Pál és Szent II. János Pál után a „Laudato si” kezdetű enciklikájában a teremtett világ, közös otthonunk, a Föld védelmére, gondozására hívja fel a figyelmet.
Így a keresztény értékrendet közvetítő nevelési-oktatási intézményeknek is kiemelt feladata a környezeti nevelés: kötelességünk a felnövekvő generáció szívébe mélyen elültetni környezetünk védelmének magvát, az újrahasznosítás és a fenntarthatóság lehetőségeinek megismertetését, természetesen az adott tanulócsoport szintjének megfelelően.
A gyermekek rendkívül nyitottak még erre a témára, ösztönösen szeretik a természetet, a növény- és állatvilágot, fontosnak tartják a víz, a levegő, a talaj tisztaságát.
De vajon mit tehetünk mi egyének a saját környezetünkben ezek védelmében? Erre a kérdésre adott választ egy kedves szülő, Tárnok Barbara geográfus, környezetvédelmi szakértő előadásában december 17-én az 5. osztályban, mindezt a diákok számára érthető, interaktív, szemléletes módon. Megismerhettük a műanyagok fajtáit, nyomon követhettük újrahasznosításuk lehetőségeit, és megrendítő képsorokat láthattunk arról, mit okoz az a szemétrengeteg, amely nem a megfelelő helyre kerül a természetben.
Évente 300 000 tonna műanyaghulladék keletkezik! Megtudhattuk, hogy lebomlási ideje még nem ismert, akár évszázadokig tarthat, hogy égetésekor adalékanyagaiból rákkeltő anyagok keletkeznek légúti és idegrendszeri betegségeket okozva, hogy mérgező melléktermékek keletkeznek a gyártásuk során, hogy a természetben rengeteg állat életét veszélyeztetik, hogy a PVC gyerekjátékokban lévő adalékok, a gyermek szervezetébe is bekerülhetnek! Sajnos régóta valóság már Schäffer Erzsébet magyar Pulitzer-díjas újságíró, író gondolata: "Ezt herdáljuk. A fákat, a vizeket, az állatokat. Akiktől mindig csak kapunk. S akiket a végsőkig kizsigerelünk."
A gyerekek környezeti nevelésével célunk, hogy a felnövekvő generáció személyes felelősségének érezze teremtett otthonunk sorsát összhangban az erdélyi magyar író- s költőfejedelem, Wass Albert tanácsával: „Vendég vagy a világban… Van napsugara, vize, pillangója, madara. Van virága, rengeteg sok. Tanulj meg örvendeni nekik! Sajnos, embere is van. Igyekezz kevesebbet törődni velük és többet azzal, ami még a világ szépségéből csodálatosképpen megmaradt, az emberiség minden pusztításai mellett is.”
Ezúton is szívből köszönjük Tárnok Barbarának a színvonalas, érdekes, megrendítő, egyben elgondolkodtató előadást az 5. évfolyamos diákok nevében!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea
Életképek