2024/2025
Gyakorlati oktatás az EpiPen használatáról
Az anafilaxiás sokk a szervezet egy túlzott reakciója egy adott anyagra. Ez lehet valamilyen élelmiszer (leggyakrabban mogyorófélék), rovarcsípéssel bejutott anyag, vagy akár egy gyógyszer is. Ilyen esetben nagy szükség lehet az EpiPen injekció szakszerű beadására és a mentők hívására.
Dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed és a Gyulai Egészségfejlesztési Iroda munkatársa bemutatta tanárainknak az EpiPen injekció szakszerű használatát, hogy szükség esetén hogyan kell beadni ezt az életmentő készítményt.
Természettudományos és Mérnöki Fesztiválon jártunk
Gimnáziumunkból közel 50 fővel a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara iTT Kutathatsz című Természettudományos és Mérnöki Fesztivál és Duális Képzési Információs Napjára utaztunk el november 20-án. A programok a továbbtanulást segítették elő, amikor bemutatkoztak a TTK intézetei és a kar duális partnerei is, de tudományos érdekességeket, rendhagyó kísérleteket és különleges eszközöket is meg lehetet ismerni.
Ezen kívül megnéztük a botanikus kert trópusi pálmaházát és a kaktuszgyűjteményt is.
Az egyik résztvevő, Tóth-Csépányi Zsombor így számol be az eseményről:
„Az egyetem helyszínén számos stand fogadta a látogatókat, amelyek mindegyike barátságos és nyitott légkört árasztott. Az egyetem képviselői – professzorok, hallgatók és más szakemberek – szívélyesen fogadtak minden érdeklődőt. Örömmel osztották meg tudományos és szakmai tapasztalataikat, valamint betekintést engedtek az egyetemi élet mindennapjaiba. A standok kínálata rendkívül sokszínű volt: interaktív bemutatók, játékos kísérletek, valamint a látogatók számára szánt ajándékok, például egyedi szórólapok, emléktárgyak tették különlegessé a rendezvényt.
A program egyik legnagyobb erőssége az volt, hogy nem csupán általános tájékoztatást nyújtott, hanem segített a diákoknak személyes szinten átgondolni jövőbeli terveiket. A különböző szakterületek standjai részletes információkat nyújtottak a szakirányok sajátosságairól, az adott területhez kapcsolódó karrierlehetőségekről, valamint a további szakmai fejlődési lehetőségekről. Ezen túlmenően a felvételi folyamatokhoz kapcsolódó kérdések is részletesen megválaszolásra kerültek, beleértve a pontszámítást, és a jelentkezési határidőket. Ezek az adatok rendkívül hasznosnak bizonyultak a pályaválasztás előtt álló diákok számára, mivel világosabb képet kaptak az előttük álló lehetőségekről.
Az esemény különlegessége abban is rejlett, hogy interaktív módon vonták be a látogatókat. A különféle bemutatók és kísérletek aktív részvételre ösztönözték a résztvevőket, így nemcsak elméleti, hanem gyakorlati tapasztalatokat is szerezhettünk. Ez a közvetlen kapcsolat az egyetem képviselőivel és a szakmai tevékenységekkel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy magabiztosabban és céltudatosabban álljunk a döntéshozatal elé.
Összességében az egyetemi rendezvény minden részét nagyon élveztem. Az interaktív programok, a kedves és segítőkész résztvevők, valamint a hasznos információk mind hozzájárultak ahhoz, hogy igazán emlékezetes és motiváló élményben legyen részem.”
Az eseményről további fotók itt találhatók.
Okostányér verseny
Az idei tanévben is 3 csapattal neveztünk a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) által országosan meghirdetett OKOSTÁNYÉR® Országos Diák Tudáspróbára. Csapataink sikeresen szerepeltek az online fordulón, ahol 19 vármegyéből és Budapestről 825 csapat versenyzett.
Eredményeink:
Békés vármegyei 10. helyezett csapat tagjai: Ardeleán Zsombor Demeter, Gulyás Bence Botond, Kilvinger Barnabás Gábor (7.A)
Békés vármegyei 12. helyezett csapat tagjai: Csibi Bagi Trisztán, Fábián László, Kovács András (7.A)
Békés vármegyei 13. helyezett csapat tagjai: Adamcsák Luca Noa, Kis Dominika, Majorovics Hanna Regina (7.A)
Felkészítő tanár: Révészné Japport Tünde
Idén októberben ismét csatlakozott iskolánk az országos Állatvédelmi Témahéthez. Az osztályok előzetesen sünmenedéket, rovarhoteleket, macskafekhelyeket készítettek. Az első emeleti folyosót poszterek és rajzok színesítették a kiemelt témákhoz kapcsolódva. Állatokat is megfigyelhettünk, hiszen törpefürjek, aranyhörcsög, édesvízi törpegarnéla és algaevő harcsák is láthatóak voltak élőben.
Három osztály a rendőrség állatvédelmi előadását hallgathatta meg, más osztályok a beporzókkal, köztük a házi méhek életével foglalkozott a méhészeti előadásokon. Több csoporttal jártunk az állatkórházban is. Beavatott minket az állatmenhelyi önkéntes munkák világába is előadónk. Láthattunk még vizslabemutatót és könyvajánlót is. Az órákon a témahéthez kapcsolódva kisfilmeket nézhettünk. A hét lezárásaként pedig az állatvédelmi totót helyesen kitöltők között ajándékokat sorsolnak ki.
Még több fotó itt látható.