2015/2016
Kenguru után jöhetett a Medve!
Május 8-án vasárnap 7 óra körül indultunk el a Medve Szabadtéri Matekverseny debreceni fordulójára két csapattal. Körülbelül 2 óra út után megérkeztünk a debreceni egyetemhez, ahol a versenyt tartották. A 10 órai kezdés előtt jelentkeznünk kellett, csapatonként kaptunk egy utilapput, egy karszalagot, egy térképet és fejenként két péksüteményt, ásványvizet. Ezután ismertették a szabályokat, a „menetrendet” és a verseny kezdetét vette. 10 főfeladat volt és több mellékfeladat. Ha egy főfeladatot elrontottunk, akkor mellékfeladatokat kaptunk, és ha azok jók lettek, akkor visszamehettünk a főfeladatra. A feladatok megoldására tetszőleges idő állt rendelkezésre, inkább a jól megoldott főfeladatok száma mintsem az idő számított, de a jól megoldott főfeladatok számán belül már az idő döntött. A kijelölt állomásokon kaptuk meg a feladatokat, két állomás között néha elég sokat kellett sétálni. A versenynek 3-kor lett vége akkor leadtuk az utilapput amin a megoldásaink szerepeltek. Ezután következett az eredményhirdetés, az első hat csapatot díjazták minden korosztályban. A 10-es csapat (Barát Aszparuh, Házi István, Werner Sándor) 3. helyezett lett, 15 perccel maradtak le az országos döntőről. Mi kilencedikesek (Bálint Erzsébet, Kotroczó Gergő, Révész Tamás), akik egy kategóriában voltunk a tizedikesekkel, a középmezőnyben végeztünk. Szerintem ez a nem szokványos matematikaverseny éppen a különcségéből adódóan nagyon szórakoztató, az a pár óra nagyon jól telt. A verseny egyetlen hibája, ami talán nem is hiba, de nekem nem tetszett, hogy ha egy főfeladatot már nagyon sokszor elrontottunk és nem tudtuk sokadjára sem, akkor nem kaphattunk másik feladatot, pedig lehet, hogy azt tudtuk volna. Alapjaiban viszont egy nagyon szórakoztató verseny volt.
Bálint Erzsébet 9. b
„Ameddig van fény, addig van remény!”
Az idézet Star Wars: Az ébredő Erő című filmből való, de nem szeretném a Star Wars rajongókat elszomorítani, hogy nem a filmnek köszönhetően lett 2015 a Fény Éve. S hogy mégis miért, annak több oka is van: 50 éve fedezték fel a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást és fektették le a száloptika alapjait. Einstein 90 éve fogalmazta meg a fényelektromos jelenséget, 80 éve pedig az általános relativitáselméletet. Mindezek mellett a fény teológiai jelentősége is óriási, s az egyes művészeti ágakban is meghatározó szerepe van. Napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő területe pedig éppen a lézerekkel kapcsolatos, s a lézer nem más, mint egy különleges fényforrás, ami vékony, kis széttartású, nagy energiasűrűségű fénynyalábot bocsát ki. Amint Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora fogalmazott: „ha holnap leállna az összes lézer, a vonalkód-leolvasóktól a CD-lejátszókig egy sor használati tárgyat kidobhatnánk”. De ami igazán izgalmas, hogy egy olyan lézer is épül éppen hazánkban, amihez hasonló sehol a világon nincs. Több mint egy éve tették le az alapkövét az ELI-ALPS kutatóintézetnek.
Iskolánkban többféle programmal próbáltunk rávilágítani a fény fontosságára, s csatlakozni a magunk módján a Fény Nemzetközi Évéhez.
Az 5. és 6. osztályosok rajzok segítségével szemléltették a fény sokféleségét, sokszínűségét. A legjobb alkotások a kisiskola épületében kerültek kiállításra, s itt is megtekinthetők. A fizika iránt érdeklődő 7. és 8-os diákok a reál tagozatos középiskolásokkal rendhagyó fizika órákra látogattak el Debrecenbe az Atomkiba. A nap programjairól a hetedikes Papp Sára élménybeszámolójában hallhatunk.
A gimnazisták plakátok és prezentációk (A fény a mesékben, A fény forrásai, A hologram, Biolumineszcencia, Bréda kastély, A sarki fény, Szegedi szuperlézer, The roll of light in gene technology) segítségével mutatták be egy-egy újabb szeletét a gazdag fény témának. Csordás Mercédesz 11. A-s diákunk csodálatos fény-képeit is a fény ihlette. A képek januárban láthatók a gimnázium első emeleti folyosóján.
Aranyosi Ervin: Fény és sötét ura az ember című versével szeretnénk lezárni a Fény Évét, s megköszönni minden résztvevő, közremüködő munkáját.
Ha majd belefáradsz, az legyél, ki nem vagy. Mikor belső lényed kizökkenni nem hagy. Mikor minden perced élvezetté válik. Ha lelked megtisztul, s nem rettegsz halálig, akkor talán rájössz céljára a létnek, s ura lehetsz egyként fénynek és sötétnek. Ha a szeretetnek útját megtalálod. Ha nem más hatalom céljait szolgálod. Társakért teremtesz, kik körötted élnek, s nyugtatod a lelkét azoknak, kik félnek, akkor talán rájössz céljára a létnek, s ura lehetsz egyként fénynek és sötétnek. Ha a megértésnek köpenyét felöltöd, s napjaidat fényben s szeretetben töltöd, örömmel töltöd meg lelked szép világát, lombossá növelve az életfa ágát, akkor talán rájössz céljára a létnek, s ura lehetsz egyként fénynek és sötétnek. |
Ha a tudományod az embert szolgálja. Ha a lélek nem lesz a pénznek szolgája. Ha majd minden ember szeretetre ébred. Ha nem mást játszol el, saját léted éled, akkor talán rájössz céljára a létnek, s ura lehetsz egyként fénynek és sötétnek. Ha az élet útját végre megtalálod. Amikor ráébredsz, hogy nincs is halálod, mert a lelked örök, nincsen mitől félned, csak a napjaid kell értelmesen élned, akkor talán rájössz céljára a létnek, s ura lehetsz egyként fénynek és sötétnek. |
Fizikusnapok 2015 - Fény
2015. november 25-én Debrecenbe, a MTA Atommagkutató Intézetébe (Atomki) látogatunk a XXXVI. Fizikusnapok előadásaira, amelyek a fény nemzetközi éve jegyében hangzanak el.
Délelőtt három rendhagyó órán veszünk részt, amelyek a következők:
- Dr. Tóth József: A delfinek hangja - az ultrahang alkalmazásai;
- Dr. Pál Károly: Ahol az alma felfelé is eshet - a gyorsulva táguló Univerzum,
- illetve a harmadik órában egy kísérletsorozat részesei lehetünk, amelynek címe: Hideg, hidegebb, leghidegebb.
Délután ismerkedhetünk a lézerekkel és a hologramokkal, optikai szállal végzett kísérletekkel, valamint megtudhatjuk, hogy mi az a fénybefőtt.
Prof. Szabó Gábor előadásában pedig a Szegeden épülő szuperlézerről kaphatunk információkat.
Iskolánk diákjai is prezentációkkal, rajzokkal, fotókkal, érdekes kísérletekkel készülnek a fény évéhez kapcsolódóan.
A Debreceni kiránduláson elsősorban a matematika-fizika tagozatos diákok, illetve a reál tárgyak iránt érdeklődő hetedik-nyolcadik osztályos tanulók vesznek részt.
Versenykiírások
Iskolánk tanulói minden évben szép eredményeket érnek el a különböző versenyeken. A 2015/2016-os tanév matematikaverseny kiírásai közül ismertetünk párat a teljesség igénye nélkül.