Történelem képekben
Kísérlet. Mint minden pedagógiai cselekvés. Próbáljunk meg ismeretet közölni játékos formában, képregényben, humorral telt szövegekben, társasjátékokban! Errõl fog szólni ez a néhány bejegyzés.
Kezdjük a kezdetekkel!
Mezopotámia az írott történelem kezdete
Mezopotámia illusztrált, sommás történelmével, amitől A. Leo Oppenheimnek (az egészen kiváló és zseniálisan olvasmányos Az ókori Mezopotámia írója) égnek állna a haja, mindenesetre – mentve a menthetõt – legyen ez tisztelgés Sir Leonard Woolley elõtt, aki Ur városát feltárta, és akinek tevékenységérõl megéri legalább egy kiselõadást meghallgatni kilencedikben.
Birodalmak az ókori közelkeleten
Melyik volt a legkúlabb birodalom az ókori Közel-Keleten? A kegyetlenségükről híres asszírok, a babiloni metropoliszból kinövő óriásállam vezetői vagy a menedzser típusú perzsák voltak-e jobb birodalomépítők? Itt az idő, hogy most már végre tisztázzuk ezt a kérdést!
A krétai és mükénéi kultúráról
Heinrich Schliemann az ásatás utolsó előtti napján - amikor már talán ő sem hiszi igazán, hogy Homérosz eposza több lenne mesénél - kincsekre bukkan. Felbecsülhetetlen értékű leletek kerülnek napvilágra, de sokkal fontosabb a megállapítás, hogy Trója mégis létezett. Felmerül a késői korok emberében, vajon nem lehetne-e megtalálni Minótaurusz csontvázát, Daidalosz szárnyait vagy az elsüllyedt Atlantiszt.
I. István
Szent István műve előtt tiszteleg ez a képregény. Jóllehet történelmi adaptációk csak akkor érdekesek, ha vér és pikáns részek is találhatók bennük, ehelyt nincs sem leírván sem ábrázolván a négyelési jelenet, sem Vazul megvakítása (mégha a legjobb mellékszereplő díjára pályázhat is a harmadik oldal közepén található képkockájával). A hálószobák titkairól sem tudunk meg semmi újat. Mindezek ellenére talán segíti a bevésődést az érettségi tételhez.
Mátyás király
Hogyan kezdõdik minden történet Mátyás királyról? Persze: iniciáléval! Jóllehet itt a díszes kezdõbetûk nem olyan díszesek és a képi ábrázolás is elmarad a corvinák vizuális háttere mögött, de mégiscsak egy képregény Mátyás királyról. Végre egy olyan fõhõs, aki igazán király!
Gyula ostroma
Szigetvár ostromáról született már képregény, Sarlós Endre kiváló munkája, amit ezúton is ajánlok mindenkinek. Gyula ostromáról - tudtommal - még nem. Ezt a piaci rést próbálja kihasználni ez a szerény képregény (ami sajnos messze távol marad Sarlós Endre Oroszlánszigetétől), ami egyben tisztelgés is a hős Kerecsényi László előtt.
Felvilágosult abszolutizmus
Ha gondolkodnál azon, hogy ma melyiket is vedd fel: a koronát vagy a kalapot, légy nagyon elõrelátó! Ha elõbbi mellett döntesz, könnyen elveszítheted Sziléziát, ha az utóbbit választod, halálos ágyadon visszavonhatod majdnem az összes addigi rendeleteidet. Ez a képregény segíthet a döntés meghozatalában!
Petőfi
Hogy mi van az anyja tyúkjával? Hogy kerül egy versbe tyúk? Ki merészeli ezt megtenni? Persze, hogy Petõfi, ki más, ez a hagyománytörõ, szokásromboló, járt utat elhagyó zseniális újító, ez a költészeti színész, ez a hõs, aki a képregény-fõszerepet is elvállata csak úgy magamutogatás végett. Ám lássuk!
Tanítási segédlet
Sikerül e megállítani a gólvágó Savoyai Jenőt? Szerez-e újabb találatot Bethlen Gábor? Gyorsabb lesz-e a bécsi hátvédeknél Zrínyi Mikós? Újra a pályán a Magyar Újkor! Szurkoljunk együtt Rákócziéknak a Bajnokok Ligájában!